נשים סקייטריות? העידן החדש | אדרנלין (2006)

מאמר זה פורסם לראשונה במגזין אדרנלין | ליאור צלרינג (19/01/2006)

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב email
אימייל

תודה ענקית למגזין אדרנלין שנתנו אישור לפרסם את הכתבה.

לעומת גלישת גלים או גלישת רוח שניהם ענפי ספורט בהם נשים עסקו פחות או יותר מהימים הראשונים.בסקייטבורד, ענף ספורט אגרסיבי שכולל לא מעט נפילות כואבות ומכות יבשות. הנשים לא ממש התלהבו מהעניין.

עריכת המערכת

שימו לב שהמאמר נכתב בשנת 2006, בזמנו היו פחות נשים בענף הסקייטבורד ואילו עכשיו ב-2021, ישנם המון נשים בענף, תחרויות של בנות ואפילו תחרויות משלובות.

חלק מהסקטריות הטובות ביותר בעולם: לטיסיה בופוני, סמריה ברוורד, אלקסיס סבלון, ליזי ארמנטו, אורי נישימורה, רייסה ליאל, נורה וסקונסלוס, אלישה לה.

וסקייטבורד נכנס לאולימפיאדת 2021 וכל העולם דיבר על הילדה בת ה13 סקיי בראון.

קיצר סקייטריות נותנות בראש! יאללה בואו נפתח את קפסולת הזמן:

אולם זה לא היה רק ההיבט הטכני שהרחיק את הנשים, אלא גם ההיבט החברתי של להסתובב כל היום ברחובות, להירדף על ידי שומרים ולהידחף לכל מיני הופעות פאנק. לא משהו נחמד לבחורות צעירות, מה גם שרוב הסקייטרים לא היוו בכלל תחרות לגולשים החסונים והשזופים.

אז מה השתנה? הסקייטבורד השתנה, הסקייטבורד עבר משולי החברה למרכז החברה, בעוד טוני הוק ושות’ נותנים לו מראה אתלטי, נקי ומסודר בניגוד לימים שבהם הנרי רולינס מ”בלאק פלאג” פירסם צירים של סקייטבורדים והלך מכות במועדונים עם דווין פיטרס וחבורתו.
המעבר של סקייטבורד למיינסטרים גרם לנשים לוותר על הנוחות של הגלים ולעבור לבטון הקר.האמת, המעבר היה ארוך אבל לא רע בכלל, את הקרדיט הראשון למחליקה אישה, עליי לתת לקרבת’ ברנסייד, שם לא מוכר למרבית הסקייטרים הצעירים, אולם היא הייתה המחליקה המקצועית הראשונה אי שם בסוף שנות השמונים ותחילת שנות התשעים.

קרבת’ הייתה לבד, לא הייתה עוד בחורה שהחליקה מקצועית חוץ ממנה, אבל היא שלטה! ונסעה וורט טוב, אפילו טוב מאד. אחרי קרבת’ הייתה דממה בגיזרה הנשית להרבה שנים.

ב-5 שנים האחרונות נערות צעירות גילו את נפלאות הסקייטבורד ויחד עם התדמית היותר “קולית” ונקייה של הענף הן מצאו שאפשר לנסוע על סקייטבורד ולהינות.

אחת מהחלוצות של הדור החדש הייתה אליסה סטרימר, מחליקת סטריט לא רעה בכלל, שהייתה מספר 1 בתחרויות נשים במשך כמה שנים. היא בהחלט הצליחה להעלות את המודעות של הסקייטבורד לנשים והיוותה מודל לצעירות הרבות שהיום מחליקות ומתחרות. ממשיכת דרכה הישירה (שגם גזלה ממנה את המיקום) היא ונסה טורס, צעירה מקליפורניה (אלא מה) שמספונסרת על ידי חברת אלמנט.

גם עולם המותגים עלה על טרנד הסקייטריות ולא איחרו לצאת בקולקציות שונות לנשים, רוקסי הותיקה שכבר כבשה את עולם הגלישה נכנסה גם לביגוד לסקייטריות ו”גלוב” פיתחה את מותג הנעליים “גלז” במיוחד בשביל נשים סקייטריות.

ומה העתיד צופה להן?

בגלישת גלים וגלישת רוח, יש נשים שגולשות ברמה גבוהה ביותר, את חלקן אפשר להשוות לגברים ברמת הביצועים (דאידה מורנו לפעמים מתחרה במקצי גברים ב PWA). ברולרבלייד יש בהחלט מחליקות לא רעות בכלל.

בסקייטבורד יש עליה ברמה כל הזמן, אולם נראה כי ייקח קצת יותר זמן עד שנראה את הכישרון שיגרום לנו להשתאות.

סה”כ הבחורות נוסעות טוב מאד, אבל כמו בכל דבר, גם פה זה עניין של מאגר הכישרונות שנכנס לענף ובסקייטבורד אנחנו רק בתחילת הדרך…
ומה עם ישראל? לא ידוע מה קורה בישראל, אבל אולי מתישהו יהיה כדאי לעשות מקצה נסיון גם לנשים….

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב email
אימייל

האם הביקורת עזרה לך?

לדירוג לחץ על הכוכב

דירוג ממוצע 0 / 5. מספר מדרגים 0

בינתיים אין מדרגים, בואו להיות הראשונים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.