פציעות בסקייטבורד

מאמר זה פורסם לראשונה במגזין אדרנלין | שי גיטרמן (04/03/2005)

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב email
אימייל

תודה ענקית למגזין אדרנלין שנתנו אישור לפרסם את הכתבה.

“אם אתה לא נפצע, זה אומר שאתה לא ממש נוסע על סקייטבורד” פעם מישהו אמר לי. יש בזה משהו. פציעות הן חלק בלתי נפרד מנסיעה על סקייטבורד, כולנו יודעים את זה וכולנו מקבלים את זה. הרי הסקייטבורד כמו שהוא היום הוא אחד מענפי הספורט האגרסיביים ביותר שקייימים, זה גובל בהתעללות עצמית.

בכל ספורט (רגיל) אחר מוגדרים בד”כ חוקים, מוגדר משטח פעילות נקי מהפרעות והפציעות שקורות בענפים אלו הם בד”כ כתוצאה מ”טעויות” אנוש גרידא, אבל בסקייטבורד, בעיקר בנסיעת סטריט, יש יותר מדי פרמטרים שיכולים לגרום למשהו להשתבש, אם מדובר במכה, שריטה ועד נקע, שבר ואולי יותר מזה, כולנו יודעים שזה יגיע מתישהו.

אותי הכי “מפחיד” כשתקופה ארוכה לא נפצעתי, זה אומר שמבחינה סטטיסטית זה הולך להגיע.

ומה קורה בעצם כשזה מגיע ?

דבר ראשון מגיע ההלם הראשוני שבו לא מרגישים בד”כ יותר מידי, הגוף מלא באדרנלין דבר שמפחית את הרגישות לכאב, אך לאחר כמה שניות או דקות הכאב מתחיל להגיע, אם מדובר במכה יבשה אז זה משהו כמו: “תעזבו אותי בשקט, עוד מעט זה עובר” אבל אם זה יותר מזה אז זה יותר כמו “אמאל’ה , איפה את?”.

 יש כמה סוגים של פציעות נפוצות, אני אתחיל מהקל לכבד:

פציעות סקייט אדרנלין

לא נעים …
(צילום: שי גיטרמן)

1) "שינר" = מכה בשוק

נגרם בד”כ ע”י הסקייטבורד עצמו דבר שגורם בד”כ לכאב חד בדקה הראשונה, אבל זה עובר ממש מהר משאיר רק אזור רגיש שלא כדאי שיקבל עוד פעם מכה באותו מקום אחרת זה ממש יכאב.

2) מכה בחלק התחתון של הברך

ממש מתחת לפיקת הברך, אזור זה הוא אזור ממש רגיש וגורם לכאב מאוד חזק לכמה דקות. המקום נשאר רגיש זמן מה, אבל אפשר לחזור לפעילות בד”כ תוך 5-10 דקות, אלא אם כן זוהי מכה ממש חזקה שמצריכה איזה יום מנוחה.

3) לפציעה זו אני קורא "התיישבות"

זה קורה כשמנסים תרגיל והסקייט מזדקר באוויר, נשאר זקור ואז מגיעה ה”התיישבות”, אתם מתיישבים על ה Nose או על ה Tail עם כל התנופה והמשקל כשחומרת הפציעה תלויה איפה בדיוק זה נתקע לכם, זה יכול להסתיים בסתם שפשוף בירך הפנימית ועד מכה בביצים וכאן אני לא צריך לפרט יותר מדי….

4) מכות בעקב

בד”כ זה קורה כשנוחתים ממדרגות או מקום גבוה ישר על העקב.. אוו וזה כואב. פציעה כזו יכולה לפעמים להישאר איתך לאורך הרבה זמן כשכל נחיתה לא טובה על העקב מחזירה את הכאב. אבל למרות זאת זה לא דבר שמשבית בד”כ… סתם מעצבן.

5) מכות ושפשופים

כאן אפשר להכניס כל מיני מכות ושפשופים שהפכו לסימני היכר של הסקייטרים, שפשופים במרפקים, בגב התחתון מנפילה על הגב ובכל מני אזורים מוזרים של הגוף שלפעמים.

6) נקע בקרסול

זוהי אחת מהפציעות הנפוצות ביותר, בד”כ זה קורה ברגל הקדמית. מדובר בסיבוב חד של הקרסול בד”כ פנימה ולפעמים החוצה, דבר הגורם למתיחת הרצועות שסביב הקרסול בצורה חדה ופתאומית.

מתיחה זו גורמת לקרעים קטנים ברצועה וכתוצאה מכך לקריעת נימי דם באזור, מה שמסביר את השטף דם הפנימי שבד”כ רואים לאחר הנקע.

באופן אוטומטי הגוף מזרים נוזלים כדי לקבע את הקרסול באופן טבעי (תראו עד כמה הגוף שלכם מתוחכם) מה שגורם לנפיחות שאחרי. לפעמים הקרעים ברצועה הם יותר מקטנים ואז הדבר מצריך ניתוח, לכן לאחר שאתם נוקעים את הרגל, כדאי ללכת לבדיקה בבית חולים, למרות שקרעים ברצועה לא תמיד מוצאים לאחר הבדיקה הראשונה, אבל אם במקרה מדובר בשבר, כדאי לדעת. השבתה מנקע יכולה להמשך משבוע-שבועיים במקרה הקל ועד כמה חודשים במקרה היותר קשה.

7) סיבוב הברך

זוהי הפציעה שאני הכי לא מחכה לה. הברך שלנו היא איבר רגיש יחסית, סיבוב חד של הברך בצורה לא טבעית יכולה להסתיים במשהו קל כמו מתיחת הרצועות, דבר שיצריך מנוחה של כמה שבועות ועד קריעת הרצועות או קריעת הסחוס שנמצא בתוך המפרק (המיניסקוס), במקרה של קריעה הדבר מסתיים בד”כ בניתוח ומנוחה של חצי שנה לפחות….לא כיף!

8) שברים למיניהם

שברים הם דבר כואב ולא כיף. השברים הנפוצים ביותר הם שברים בידיים, רגליים וקרסוליים, אבל ראיתי ושמעתי על הרבה שברים שונים שיכולים לקרות (לסת, עצם הבריח, ירך, מרפקים…….די מספיק…).

שלב ההחלמה

השלב הבא לאחר הפציעה הוא זמן ההחלמה, יושבים בבית, אי אפשר לצאת לרכב , אז מה עושים בעצם? זה יכול לשגע, אני יודע. פשוט תהיו רגועים, תראו סרטי סקייטבורד, שחקו Tony hawk, תאכלו הרבה, תתחילו עם בנות ותבלו קצת זמן איכות עם החתול שלכם….

אני לא מנסה להפחיד אתכם או למנוע מכם לצאת ולרכב, אבל סקייטרים תמיד צריכים לדעת שזה יכול לקרות כדי שאם זה קורה לא תתבאסו יותר מדי ותיקחו את זה בקלות וכחלק מהעניין.

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב email
אימייל

כתבות נוספות

ראיין שקלר
מגזין אדרנלין

מי אתה ראיין שקלר? (2007)

מאמר זה פורסם לראשונה במגזין אדרנלין | ליאור צלרינג (18/04/2007) | אין ספק שלילד (16) יש את הקבלות, שכן הוא מגיל 11 מתחרה בתחרויות סקייטבורד כמקצוען ומנצח את הגדולים.

המשך למאמר >>
סקייטבורד גריינד על קרב
מגזין אדרנלין

פאט דאפי נשבר על המגה ראמפ

מאמר זה פורסם לראשונה במגזין אדרנלין | ליאור צלרינג (08/04/2007) | אחד מהסיפורים החמים היום בעולם הסקייטבורד הוא פציעתו של אחד מהסקייטרים הקשוחים שאי פעם נראו על האדמה!

המשך למאמר >>
סקייטפארק אופניים פתח תקווה כל הרמפה
מגזין אדרנלין

איפה נכנסת המיני ראמפ בכל הסיפור הזה? | אדרנלין (2006)

מאמר זה פורסם לראשונה במגזין אדרנלין | שי גיטרמן (26/07/2006) | פעם היו היה הפריסטייל, סלאלומים וכל מני דברים מטופשים (אבל כיפים), אח”כ הגיעו הבריכות והוורטים, אח”כ הגיע תור הסטריט והיום הכל מעורבב וכולם עושים מה שבא להם. אז איפה נכנסת המיני ראמפ בכל הסיפור הזה ?

המשך למאמר >>

האם הביקורת עזרה לך?

לדירוג לחץ על הכוכב

דירוג ממוצע 0 / 5. מספר מדרגים 0

בינתיים אין מדרגים, בואו להיות הראשונים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.