10 הסקייטרים הגדולים בכל הזמנים

מאמר זה פורסם לראשונה במגזין אדרנלין | ליאור צלרינג (10/12/2003)

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב email
אימייל

תודה ענקית למגזין אדרנלין שנתנו אישור לפרסם את הכתבה.

שאלה גדולה ותשובה ארוכה, ללא ספק. כמו כל ענף ספורט גם הסקייטבורד משופע בכוכבים, אגדות, מעשיות והישגיים.

יכול להיות שסלקציה של ה-10 הגדולים ביותר היא קצת שאפתנית ותיפגע בחלק מהסקייטרים המכובדים, אולם 10 הוא מספר עגול ולכן משתמשים בו לדברים כאלו (ולא רק אני).

1. אולי גלפנד

ממציא ה NO HANDED AERIAL הוא ללא ספק הכוכב, מבחינתי הוא הONE כמו במטריקס, שהצליח להבין משהו שאחרים לא הבינו, עובדה, ה”אולי” הפך להיות הבסיס של הסקטבורד המודרני והשפיע בצורה ישירה על כל ענפי הספורט האחרים, אולי המציא, אחרים שיכללו, אבל הקרדיט כולו שלו. תודה מקרב לב.

2. טוני אלווה

מנהיג חבורת דוגטאון היה ללא ספק זה שכיוון את הסקייטבורד מהבחינה התרבותית, הסגנונית והטכנית.

בזמן שכולם ירדו סלאלומים עם מכנסיים צמודים והלונגבורד שלהם, אלווה היה יורד פולים עם כובע, ג’ינס ושרשראות. הוא המציא את הסגנון האגרסיבי של הסקייטבורד עם הרבה גריינדים ורעש, עם דמותו ודמות חבריו החיבור של הסקייטבורד לסצינת הפאנק והמטאל של שנות ה-70 הייתה מושלמת, ותרבות זו הפכה להיות משלימה לתרבות הספורט גם כיום.

טוני ממשיך לנסוע ואף יש לו חנות, וכן הוא עדיין משוגע לגמרי, ריספקט.

3. רודני מולן

סיפורו של מולן הוא סיפורה של כל אבולוציה, הוא למעשה בודד מהסצנה המקומית על ידי אביו שלא נתן לו לנסוע בסקייטפארקים, הוא גר רחוק מכולם והיה נוסע מאחורי הבית שלו.

כל זה הביא את רודני לראות את הסקייטבורד בצורה שונה, הוא חשב אחרת, נסע אחרת והוא עדיין הסקייטר הכי מקורי שתראו בעולם (והוא בן 40 כבר…).

רשימת התרגילים שרודני המציא ענקית אבל ה”פלאט גראונד אולי”, ה”נולי”, ה”קיקפליפ”, ה”הילפליפ” ועוד מאות תרגילים רשומים על שמו. רודני ללא ספק עיצב את הנסיעה בסקייטבורד להיות הענף הטכני והמורכב מכל ענפי האקסטרים.

4. טוני הוק

ספק מוערץ, ספק שנוא, טוני הוק עשה דברים שלא עשו לפניו. בצד המקצועי טוני שלט ושלט בגדול בסצינת הוורט שנים על גבי שנים, הוא המציא, שיכלל ובנה תרגילים וראנים שהם היסטוריה.

האהבה שלו לסקייטבורד לא הייתה דבר חולף והוא שרד תקופות שהסקייטבורד לא היה פופולרי בכלל.

מצד שני טוני לקח את המושג מקצוענות צעד אחד קדימה מכולם והציב סטנדרטים של התנהגות מקצוענית ועבודה קשה, הוא הצליח כי הוא עבד קשה ובגלל הכישרון הטכני המדהים שלו.

5. כריסטיאן הוסוי

הצעירים של היום אולי לא מכירים אותו, אבל הוסוי לקח את המושג “ביג אייר” למקומות שאנשים לא הבינו שאפשר.

הסקייטר המוכשר היה מתעופף לגבהים בלתי יאומנו בקלות, הוא נסע פולים עם הזוויות הכי קשות כאילו היו מדרכות והניע דור שלם של אנשים שבאמת הבינו שהשמים זה הגבול.

הוסוי נמצא עכשיו בכלא על סחר בסמים… מה שמראה שהוא באמת פסיכי.

6. מאט הנסלי

הצעיר הביישן מקליפורניה לא ידע עד כמה הוא ישנה את פני הענף וישפיע על דור שלם של סטריט סקייטרים.

מאט שנסע בשביל חברת העבר המפוארת HSTREET הביא לנו את המושג נסיעה חלקה וסטייל, הוא נסע בצורה מדהימה, מהר (יחסית לאז) וחלק. התרגילים שלו כללו שילוב מושלם של טכניות, גובה וסטייל הוא עשה קרבים, לדג’ים, גאפים והביא את ניצול הרחוב למקסימום שיכל.

הוא ללא ספק השפיע בצורה עמוקה על כל הדור שבא אחריו.

כיום מאט עדיין נוסע, אבל לא מקצועי, ומנגן אקורדיון בלהקת פולק אמריקאית.

7. פרנקי היל

כשאלוהים חילק את האומץ והטרוף פרנקי עמד ראשון בתור, אם אתם שואלים את עצמכם מאיפה יש היום לאנשים ביצים לקפוץ 16 מדרגות כמו כלום, אז פרנקי היל הוא הכתובת.

סגנונו המהיר ורצחני היה ידוע, הוא היה נוסע ב”רייס” לדברים הכי ענקיים ועושה הכל לעבור אותם (לא פעם על חשבון סגנון). הוא הראשון שהחליק על מעקים כפולים, הוא עשה דברים עצומים ב”אולי” ו”אולי סאדים” ותוך כדי זה דפק את הגוף שלו בצורה מרשימה.

פרנקי היל הוא האבא של מוסקה וג’יימי תומאס.

8. דני ווי

ואם במטורפים עסקינן, אז זה המלך, דני, שהתגלה כבר כילד ככישרון אדיר חי כיום בליגה משלו. הוא לא נוסע על סקייטבורד, הוא ממציא אותו בכל פעם מחדש.

אחרי אינספור נצחונות בתחרויות, שליטה מוחלטת ברמפות וורט ונסיעה מרשימה סטריט, דני ווי התחיל לקפוץ ממסוקים, לבנות ראמפות ענק במדבר ולשבור את כל שיאי הרוחק והגובה שעשו בסקטבורד.

דני ווי עשה דברים בסקייטבורד שנשלחו בכלל לספר השיאים של גינס והוא בנה בכך ליגה משלו, בין תאונותיו יש תאונת גלישה שריתקה אותו שנה לבית חולים, 23 ניתוחים בבירכיים ועוד הרבה…

9. אריק קוסטון

האמת שיחד איתו יש עוד כמה שאני מעריץ (מייק קארול, ג’ף ראולי) אבל קוסטון הוא ללא ספק תופעת טבע. סקייטר מוכשר בצורה בלתי רגילה שמגדיר מחדש את הנסיעה בסטריט.

הוא אולי לא הכי מקורי, אבל סגנונו החלק והמלוטש, כמות התרגילים שהוא יודע לבצע במושלמות והשילוב שלו של תרגילים טכניים ועדיין ענקיים מציבים אותו כאחד מהסקייטרים ששינו את הסטנדרט של שליטה באומנות הסקייטבורד.

10. בוב ברנקוויסט

הגאון מברזיל עושה הכל, סטריט ראמפות ומיני, אבל יותר מהכל, הוא עושה לי בלאגן בראש, כי הוא נוסע סוויץ יותר טוב מרגיל.

בוב העלה ללא ספק את רמת הנסיעה בוורט, הוא נוסע בוורטים ענקיות כאילו שהיו סטריט עם תרגילים טכניים מטורפים, ואיירים מדהימים.

בוב יודע הכל והוא טוחן גם בסטריט. ה”סוויץ אולי” מעבר לגאפ שהיה בתוך רמפה שלמה (פול פייפ) הוא קלאסיקה של סקטבורד. בוב הוא היחיד ברשימה שלא גדל בארה”ב אלא בברזיל דבר יפה שלעצמו שנראה כי הספורט מתחיל להתרחב עולמית ולפי איך שזה נראה ברזיל היא מוקד חם, חם מאד….

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב email
אימייל

כתבות נוספות

ראיין שקלר
מגזין אדרנלין

מי אתה ראיין שקלר? (2007)

מאמר זה פורסם לראשונה במגזין אדרנלין | ליאור צלרינג (18/04/2007) | אין ספק שלילד (16) יש את הקבלות, שכן הוא מגיל 11 מתחרה בתחרויות סקייטבורד כמקצוען ומנצח את הגדולים.

המשך למאמר >>
סקייטבורד גריינד על קרב
מגזין אדרנלין

פאט דאפי נשבר על המגה ראמפ

מאמר זה פורסם לראשונה במגזין אדרנלין | ליאור צלרינג (08/04/2007) | אחד מהסיפורים החמים היום בעולם הסקייטבורד הוא פציעתו של אחד מהסקייטרים הקשוחים שאי פעם נראו על האדמה!

המשך למאמר >>
סקייטפארק אופניים פתח תקווה כל הרמפה
מגזין אדרנלין

איפה נכנסת המיני ראמפ בכל הסיפור הזה? | אדרנלין (2006)

מאמר זה פורסם לראשונה במגזין אדרנלין | שי גיטרמן (26/07/2006) | פעם היו היה הפריסטייל, סלאלומים וכל מני דברים מטופשים (אבל כיפים), אח”כ הגיעו הבריכות והוורטים, אח”כ הגיע תור הסטריט והיום הכל מעורבב וכולם עושים מה שבא להם. אז איפה נכנסת המיני ראמפ בכל הסיפור הזה ?

המשך למאמר >>

האם הביקורת עזרה לך?

לדירוג לחץ על הכוכב

דירוג ממוצע 0 / 5. מספר מדרגים 0

בינתיים אין מדרגים, בואו להיות הראשונים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.