מה זה פרונטסייד ובקסייד

מאמר זה פורסם לראשונה במגזין אדרנלין | מייק קארול (10/07/2003)

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב email
אימייל

תודה ענקית למגזין אדרנלין שנתנו אישור לפרסם את הכתבה.

ואז נוצרת עוד שאלה, כאשר אני נוסע על מעקה או “קרב” ועושה תרגיל כגון BLUNT איך אני יכול לקבוע אם אני “פרונטסייד” או” בקסייד”?

אחד מהדברים שלפעמים מבלבלים סקייטרים רבים הוא איך קוראים לתרגילים מסוימים כלומר אתה מתקשר לחבר שלך לספר לו מה הצלחת ולוקח לך שעה להסביר את התרגיל.

כמו להרבה ענפי אקסטרים גם בסקייטבורד יש שתי אפשרויות בסיסיות לעשות תרגיל, האחת לכיוון הפנים (FRONTSIDE) והכוונה היא שסיבוב של הגוף או של הסקייטבורד נעשה לצד שבו הפנים לכיוון הסיבוב כך שאם אני נוסע GOOFY מדובר על צד ימין שלי אם אני נוסע REGULAR מדובר על צד שמאל (הכל מתהפך ב “סוויץ סטנס”) הכיוון השני הוא BACKSIDE, כלומר מצב שבו הגב מוביל את התנועה והכיוון הוא הפוך מ “פרונטסייד” אם אני נוסע GOOFY מדובר על צד שמאל ואם REGULAR סיבוב לצד ימין.

יש הרבה השפעה על כיוון הFRONTSIDE וBACKSIDE בעת ביצוע תרגיל, “פרונטסייד אולי 180” נחשב קל יותר מכיוון שאזור הנחיתה יותר ברור ויותר טבעי אולם דווקא “בקסייד פליפ “180 קל יותר מ”פרונטסייד פליפ” 180 מכיוון שתנועת הסקייטבורד ב”פליפ” היא יותר מכוונת לכיוון “בקסייד” מ”פרונטסייד”.

“בקסייד פליפ” דורש פחות מאמץ וטכניקה מ”פרונטסייד פליפ” והדבר נובע בעיקר מכך שתנועת ה”פליפ” הצידה מאפשרת גם לסקייט להסתובב ביתר קלות ל”בקסייד”, כנ”ל לגבי “היל פליפים” שהם מאד קשים לכיוון ה”פרונטסייד” וקשים פחות לכיוון ה”בקסייד”.

אז אם נסכם את העניין אפשר להבין כי כאשר נוסעים מדרגות, “פלאט” או “באנקים” ה”פרונטסייד” או “בקסייד” נקבעים לפי איזה כיוון מסתובבים אם מדובר על כיוון הפנים אז זה “פרונטסייד” כולל ב”נולי” או ב “סוויץ” ואילו אם הסיבוב בוא עם הגב ראשון מדובר ב”בקסייד”.

סלייד גריינד על רייל

(צילום: שי גיטרמן)

ישנו יוצא מן הכלל וזה כאשר מדברים על נסיעה ב”פייקי” כלומר אחורה, כאן קוראים תרגילים “פרונטסייד” ו”בקסייד” כמו בנסיעה רגילה למרות שזה למעשה הפוך.

“FRONTSIDE HALF CAB” הוא למעשה סיבוב לכיוון הגב ולמרות זאת ממשיכים לקרוא לזה “פרונטסייד” , הסיבה לכך פשוטה והיא מכיוון שבהרגשה של התרגיל הוא יותר קרוב לתנועת רגלים של “פרונטסייד אולי” מאשר של “בקסייד אולי”, זה יכול להיחשב לטעות אולי אבל זה מה שמקובל ואני לא הולך לשנות את זה.

ואז נוצרת עוד שאלה, כאשר אני נוסע על מעקה או “קרב” ועושה תרגיל כגון BLUNT איך אני יכול לקבוע אם אני “פרונטסייד” או” בקסייד”?

הפיתרון די פשוט, כאשר נוסעים על מעקים או משהו בסגנון, הכיוון נקבע לפי מיקום הסקייטר מול האובייקט שעליו הוא הולך לבצע את התרגיל. לצורך העניין: אם אני נוסע עם הפנים למול המדרכה שעליה אני הולך לבצע “גריינד”, אז מדובר ב “פרונטסייד גריינד” ואילו אם אני נוסע עם הגב לאובייקט אז מדובר על “בקסייד גריינד”.

אחד מהטעויות שיש היא כאשר אני צריך לבצע תרגיל שהוא “בקסייד” מטבעו על מדרכה שאני נוסע עליה לכיוון “פרונטסייד” וכאן אני חוזר למקרה הBLUNT , מכיוון שעל מנת לעשות “פרונטסייד” BLUNT אני מבצע “אולי בקסייד” הרבה פעמים נוטים להתבלבל ולחשוב שמדובר על “בקסייד” BLUNT אבל מה שקובע הוא למעשה הכיוון שאני נמצא בו למול האובייקט ולכן למרות שאני עושה “אולי בקסייד” למעשה זה נקרא “פרונטסייד” BLUNT מכיוון שהייתי עם הפנים מול המעקה או מדרכה וזה כמובן תקף לכל שאר התרגילים.

אם ניקח דוגמא אחרת “בורדסלייד” בסיסי הוא למעשה “בקסייד בורדסלייד” אך מכיוון שזה תרגיל בסיסי יחסית כמו “נוז סלייד” או “גריינד” מעדיפים לעיתים לוותר על אמירת הכיוון של התרגיל מכיוון שזה ברור שמדובר בתרגיל הבסיסי שמבוצע תמיד “בקסייד”.

כך שלסיכומו של עניין כאשר מגיעים לגריינדים על ספסלים “קרבים” וכדומה מה שקובע הוא המיקום של הסקייטר למול האובייקט אם הוא בא מכיוון הפנים זה “פרונטסייד” אם האובייקט נמצא מכיוון הגב זה “בקסייד” למרות שה “אולי” וההרגשה הכללית יכולה להיות הפוכה.

מקווה שהחכמתם והאמת שזה לא תמיד משנה איך קוראים לתרגילים העיקר שנוחתים אותם. YEAH

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב email
אימייל

כתבות נוספות

ראיין שקלר
מגזין אדרנלין

מי אתה ראיין שקלר? (2007)

מאמר זה פורסם לראשונה במגזין אדרנלין | ליאור צלרינג (18/04/2007) | אין ספק שלילד (16) יש את הקבלות, שכן הוא מגיל 11 מתחרה בתחרויות סקייטבורד כמקצוען ומנצח את הגדולים.

המשך למאמר >>
סקייטבורד גריינד על קרב
מגזין אדרנלין

פאט דאפי נשבר על המגה ראמפ

מאמר זה פורסם לראשונה במגזין אדרנלין | ליאור צלרינג (08/04/2007) | אחד מהסיפורים החמים היום בעולם הסקייטבורד הוא פציעתו של אחד מהסקייטרים הקשוחים שאי פעם נראו על האדמה!

המשך למאמר >>

האם הביקורת עזרה לך?

לדירוג לחץ על הכוכב

דירוג ממוצע 0 / 5. מספר מדרגים 0

בינתיים אין מדרגים, בואו להיות הראשונים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.