סקייטבורד טיפים וטריקים – גראבים ועוד . . .

מאמר זה פורסם לראשונה במגזין אדרנלין | עלי בוללה (04/04/2003)

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב email
אימייל

תודה ענקית למגזין אדרנלין שנתנו אישור לפרסם את הכתבה.

תפיסות או גראבים הם חלק מיסודות הסקייטבורד. כאשר סקייטר מתרומם לגבהים הגראבים מאפשרים לו לשלוט יותר בתנועה, הם מלאים בסטייל ויופי ומאפשרים לכל אחד לשכלל את תרגילי הפליפים שלו עם תפיסה יפה. חלק מהסקייטרים של היום קצת שוכחים את חשיבות הגראבים במרדף אחרי כל מיני גריינדים ו נולי פליפים קטלניים.

זה כמובן טוב מאד, אבל הגראבים הם תרגילים מצוינים לעבור גאפים ומדרגות בסטייל, הם כיף אדיר בפארקים ו ג’אמפים, הם נותנות יופי של ניקוד בתחרויות (ולא קשה לעשות אותם יחסית) ובכלל כולם צריכים לדעת כמה גראבים טובים.

הכתבה הבאה מסקרת את הגראבים: מה כל אחד אומר, איך ואיפה תופסים ופיתוחים שעשו איתם.
מקווים שתשכילו ואל תשכחו, זה לא סשן בלי איזה גראב חזק של 3 מטר.

יניב זינר

לפעמים המטרה היא רק להישאר בחיים תשאלו את יניב זינר
(צילום: שי גיטרמן)

תוכן עניינים

מתחילים מה NOSE

NOSE GRAB כלומר תפיסה של החלק הקדמי ביותר של הסקייטבורד שלמעשה נכחדה בסטריט. לא תראו היום אנשים עושים דבר כזה, האמת היא שמהתחלה לא כל כך השתמשו בתפיסה זו למעט מספר תרגילים, כמו ה-AIRWALK שבו תופסים את הסקט ושתי הרגליים יוצאות החוצה לצדדים, FINGER FLIP תפיסה של הסקטבורד ב NOSE וסיבוב שמתבצע על ידי היד ולא ממכה עם הרגל, SAL FLIP  על שמו של SAL BARBIER תרגיל שבו תופסים את ה NOSE ומבצעים סיבוב של 360 של הסקייט עם היד.

תרגילים אלו גם כן נחשבים ישנים יחסית אבל אני לא אתפלא אם יחזרו בווריאציה כזו או אחרת. את ה SAL FLIP אפשר לראות שגם כיום עושים אותו פה ושם בארץ, הסמכות לתרגיל היא יוני אטינגר שטוחן אותו שנים.

בוורט, תפיסת ה NOSE יותר פופולרית עם תרגילים כגון LIEN TO TAIL ו MADDONA שבדרך כלל כוללים תפיסה של ה NOSE בבקסייד או פרונטסייד והורדה ל SLAP של ה TAIL על ה COPING של הרמפה. תפיסת ה NOSE נעשית בדרך כלל עם יד שקרובה יותר ל NOSE.

פופולריות: 1 סטריט,  2 וורט

ממשיכים…
אחרי זה עוברים לאמצע הסקייט שם כבר מתחיל להיות יותר מעניין…

INDY

INDY היא אחת מהתפיסות היותר פופולריות ויפות. התפיסה נעשית עם היד האחורית במרכז הקרש בין הרגליים. INDY נותנת מגוון אפשרויות הכוללת מתיחה על ידי זריקת הרגליים קדימה והשענות אחורה, תפיסה מפליפ – (מכיוון שהINDY היא תפיסה מאד טבעית קל מאד לתפוס את הסקייט במהירות דבר המאפשר תפיסה מהירה יותר של הסקייט אחרי הפליפ ) וואריאציות שונות.

בועז אקינו יודע מה לעשות שמדברים על INDY.

כאשר היד עוברת מאחורי הרגל האחורית וישנה השענות קדימה זה נקרא JT .המתיחה היא קדימה עם הגוף ולא אחורה. תרגיל זה היה פופולרי מאד בשנות ה 90 המוקדמות והיום עוד מבוצע מ”פולים” בעיקר אצל סקייטרים שאוהבים OLD SCHOOL. ה JT מאד קשה מפלאט או גאפים ולכן יעשה בדרך כלל מJUMP או משהו בסגנון.

פופולריות: 5 סטריט, 5 וורט

עדיין עם היד האחורית

TAIL GRAB

אין ספק שTAIL GRAB הוא תרגיל אדיר עם הרבה אפשרויות, משום מה הוא לא פופולרי כל כך. הTAIL GRAB היא כמובן תפיסה של הTAIL, היא קשה מכיוון שעל ה TAIL יש את הנעל אבל איכשהו מסתדרים. אחד מהתרגילים היפים שהיו הם ONE FOOT TAIL GRAB שזה למעשה תפיסה של ה TAIL וזריקת הרגל הקדמית החוצה כלומר ONE FOOT.

ה TAIL GRAB נותן אפשרויות רבות לתפיסה של תרגילים הכוללים סיבוב אופקי של הסקייטבורד כמו SHOVE IT ו פליפ 360 כמובן, גם PRESSURE FLIP ו IMPOSSIBLE הם חלק מהרשימה. כיום TAIL GRAB  הוא תרגיל פופולרי בוורט, קצת פחות בסטריט ואני לא חושב שזה צריך להיות ככה.

אחד מהדברים היפים שעושים עם TAIL GRAB הוא STAYING ALIVE או BENNIHANNA שזה תפיסה של הTAIL תוך כדי הוצאת הרגל האחורית החוצה ואז החזרה של הרגל האחורית עוד באוויר- קשה אבל יפה.
בוורט TAIL GRAB 540 הוא תרגיל מדהים וקשה שעושים לא מעט.

פופולריות: 3 סטריט, 5 וורט

היד האחורית עוברת אחורה

STALE FISH

אחד מהגראבים הקשים הוא ה STALE FISH – תפיסה שמעקמת גבים ומותחת גידים.

כאן מדובר על מצב שבו היד האחורית עוברת אחורה ותופסת את הקרש בצד הגב. המתיחה מן הסתם היא הישענות קדימה .

גראב פופלרי בוורט, בסטריט פחות ומאד לא נוח לעבור איתו דברים, הוא בדרך כלל יבוצע מ JUMP. אני עוד לא ראיתי מישהו עושה פליפ ל STALE FISH אבל לא עוד לא ראיתי הכל בחיים.

פופולריות: 1 סטריט, 3 וורט

יד קדמית חוזרת לפעולה

JAPAN

אחד מהגראבים הפופולרים בוורט וגם בסטריט נקרא JAPAN .

כאן היד הקידמית תופסת את הסקייט בדרך כלל לפני הרגל הקדמית. המתיחה היא אחורה ונוצרת בטבעיות מעצם התפיסה של הסקייט לפני הרגל הקדמית ולא בין הרגליים כמו INDY. הJAPAN בדרך כלל יעשה עם TWEEK שפרוש הדבר הזזה של הסקייטבורד ימינה באוויר וחזרה לישר מה שנקרא לפעמים גם SHIFTY. זה תרגיל יחסית קל ויפה הוא טוב מאד ונוח לקפיצה מעל מדרגות ומג’אמפים הוא מאפשר שליטה טובה באוויר ודי פופולרי.

אני אוהב לראות את אודי חסון זורק כמה כאלה לחימום. פליפ JAPAN הוא תרגיל גם די פופולרי ושווה לנסות אותו לכו לעומר גלברט כדי להבין יותר טוב.

פופולריות: 4 סטריט, 4 וורט

יד קדמית מאחורה

GRAB-SAD-MELANCHOLY

שלוש שמות לכמעט אותו תרגיל. ה GRAB הוא למעשה תפיסה בסיסית של הסקייט עם היד הקדמית מאחורי הגב.

תפיסה קלאסית יפה ונוחה מאד. כאשר מתחילים למתוח על ידי תפיסה חזקה וזריקה של הרגליים קדימה מקבלים SAD או MELANCHOLY כלומר מתיחה חזקה.

זהו אחד מהתרגילים היותר פופולריים בסקייטבורד, נוח לקפיצת מדרגות, רמפות ועוד. תפיסה די קלה אבל תמיד יפה, למעשה חובה לכל סקייטר לדעת.

פליפ ל GRAB הוא תרגיל די נפוץ למרות שהוא קשה מאד יותר מפליפ INDY . אפשר לראות אנשים חולניים כמו GETZ שעושים FLIP FRONTSIDE ל GRAB .

תרגיל אחר הוא SHOVE IT GRAB ראיתי את GEOFF RAWLEY זורק כמה כאלה ב DEMO בהולנד לא להאמין כמה סטייל יש לתרגיל הזה וכמובן לסקייטר.

RESPECT לנילס שהפך את ה SAD לאומנות בימי הסקייטבורד העליזים של 1991, כמו כן
אבי לוזיה הוא ללא ספק מאסטר בתחום עם FRONTSIDE SAD מפלצתיים וגם ראיתי אותו עושה לפני שנים BASCKSIDE SAD 360 מהמיני בספורטק לBANK שהייתה לידה, אחד מהדברים היפים שראיתי בחיים שלי. כמובן לא לשכוח את עומר גלברט שמטיס אותם מה LAUNCH בספורטק לגבהים מדהימים.
כאשר המתיחה תהיה עם הרגליים מקופלות אחורה מהגוף זה יקרא METHOD , תרגיל גם די ישן אבל עדיין עושים אותו בורט. בסטריט הוא היה פופולרי מג’אמפים והיום אפשר לראות אותו מ”פולים” בעיקר.

פופולריות: 5 סטריט, 5 וורט

המוזרים:

DOUBLE GRAB

יד ימין ויד שמאל תופסת את הסקייט ביחד, כלומר INDY ו GRAB באותו זמן, לעוד הבהרות לכו לבועז אקינו ששולט בכל התפיסות ולפעמים מרביץ כמה משלו.

ROASTBEEF

למעשה מדובר ב GRAB כאשר היד עוברת מקדימה לגוף ולא דרך הגב. תרגיל לא ממש פופולרי למרות שיש לו יתרונות. הוא נוח מאד כאשר עושים FRONTSIDE FLIP ורוצים לתפוס או HARDFLIP .
אפשר לראות את CHET THOMAS מרביץ כמה כאלו בכיף. גם DANNY WAINWRIGHT יודע איך עושים את העבודה בתרגילים האלו.

CHRIST AIR

מוזר כמו שהוא נשמע, עולים באוויר תופסים את הסקט ופורשים את הידיים להרגליים לצדדים. יש שאומרים כי קוראים לתרגיל ככה על שם CHRISTIAN HOSOI הסקייטר האגדי שהתעופף באוויר יותר מכולם. ויש שטוענים כי קוראים לו כך בגלל שזה נראה כמו ישו על צלב, אני משער שאם לא מצליחים לחזור בזמן על הסקייט באמת מתקרבים צעד אחד לפגוש את ישו או מי שזה לא יהיה שם למעלה.
תרגיל לא ממש פופלרי בוורט ובטח לא בסטריט כי אין מספיק זמן לעשות אותו בכלל.

בקיצור יש לכם עכשיו מספיק חומר על מנת להתחיל לעבוד אז קחו את הסקייט ותתחילו לתפוס באוויר.

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב email
אימייל

כתבות נוספות

ראיין שקלר
מגזין אדרנלין

מי אתה ראיין שקלר? (2007)

מאמר זה פורסם לראשונה במגזין אדרנלין | ליאור צלרינג (18/04/2007) | אין ספק שלילד (16) יש את הקבלות, שכן הוא מגיל 11 מתחרה בתחרויות סקייטבורד כמקצוען ומנצח את הגדולים.

המשך למאמר >>
סקייטבורד גריינד על קרב
מגזין אדרנלין

פאט דאפי נשבר על המגה ראמפ

מאמר זה פורסם לראשונה במגזין אדרנלין | ליאור צלרינג (08/04/2007) | אחד מהסיפורים החמים היום בעולם הסקייטבורד הוא פציעתו של אחד מהסקייטרים הקשוחים שאי פעם נראו על האדמה!

המשך למאמר >>
סקייטפארק אופניים פתח תקווה כל הרמפה
מגזין אדרנלין

איפה נכנסת המיני ראמפ בכל הסיפור הזה? | אדרנלין (2006)

מאמר זה פורסם לראשונה במגזין אדרנלין | שי גיטרמן (26/07/2006) | פעם היו היה הפריסטייל, סלאלומים וכל מני דברים מטופשים (אבל כיפים), אח”כ הגיעו הבריכות והוורטים, אח”כ הגיע תור הסטריט והיום הכל מעורבב וכולם עושים מה שבא להם. אז איפה נכנסת המיני ראמפ בכל הסיפור הזה ?

המשך למאמר >>

האם הביקורת עזרה לך?

לדירוג לחץ על הכוכב

דירוג ממוצע 0 / 5. מספר מדרגים 0

בינתיים אין מדרגים, בואו להיות הראשונים

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.